Czy warto odkładać pieniądze na lokacie?

Czy warto odkładać pieniądze na lokacie? Pewnie nieraz zastanawialiście się jak zainwestować pieniądze i szybko zyskać na swoim finansowym kapitale? W takim przypadku lokaty oczywiście odpadają, bo nie dają zarobku ani szybko, ani dużo. Dla wszystkich marzycieli, którym wydaje się, że pieniądze można najłatwiej zainwestować na giełdzie, w akcje lub opcje, i w taki właśnie sposób szybko wzbogacić się o sporą sumkę pieniędzy, mam niestety nie najlepszą wiadomość. Otóż na tym, jak zainwestować pieniądze na giełdzie, trzeba się naprawdę dobrze znać. Nie wystarczy tylko raz dobrze obstawić. Trzeba bowiem na bieżąco śledzić losy spółek giełdowych, ich rokowania i z tych obserwacji wyciągać racjonalne wnioski. Aby zarabiać na akcjach i obligacjach należy być w środowisku akcjonariuszy dłuższy czas i sukcesywnie zdobywać wiedzę i doświadczenie odnośnie tego kiedy, jak i ile inwestować. By dobrze obracać swoimi pieniędzmi na rynku giełdowym potrzeba po pierwsze trochę czasu, sporo wiedzy z zakresu inwestowania w spółki oraz odrobinę szczęścia, które jak wiadomo chodzi własnymi ścieżkami. Wszystkim tym, którzy zdecydują się na wejście do świata inwestycji giełdowych życzyć mogę oczywiście samych sukcesów. Ale jeśli na Twojej drodze, pojawi się jakaś bolesna porażka, to postaraj się ją dobrze przeanalizować i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość. Jeśli obawiasz się ryzyka to spójrz na poniższe zestawienie stawek jakie przynosi na przestrzeni kilkudziesięciu lat bezpieczna inwestycja w lokaty bankowe.

Czy opłaca się odkładać pieniądze na lokacieKumulujący się procent inwestycji w ciągu 35 lat. Zdjęcie po kliknięciu można obejrzeć w powiększeniu.

Tabela przedstawia 35 lat trzymania pieniędzy na lokacie z oprocentowaniem 4% w skali roku, czyli 3,24% po odjęciu podatku. Początkowa inwestycja to 50000 zł. Co miesiąc dokładane jest do tej kwoty 500 zł oraz dodatkowe 1000 zł na koniec roku, czyli inwestycja powiększa się o 7000 zł rocznie. Wkład własny po 35 latach wyniesie 295000 zł, a odsetki od tej sumy to 313628 zł, czyli że kwotę inwestycji udało się pomnożyć razy dwa. Wszystko to dzięki potędze procentu składanego. Po 35 latach na koncie będzie więc ogółem 608628 zł. Lokaty jak widać dają pewny i całkiem spory zysk patrząc z perspektywy czasu.

Oczywiście wiadomo, że sposoby inwestowania pieniędzy są różne. Jedni decydują się na inwestowanie na giełdzie lub na rynku forex, a inni kupują nieruchomości lub ziemię, jeszcze inni inwestują we własną firmę i w jej rozwój. W każdym z podanych przykładów ważne jest jednak racjonalne zarządzanie swoim budżetem i posiadanie planu działania ukierunkowanego na zwiększanie kapitału. W zasadzie można by uznać, że istnieje tyle sposobów inwestowania pieniędzy, ilu istnieje ludzi. Jedno jest jednak pewne – lepiej inwestować swoje oszczędności, aniżeli trzymać je bezużytecznie na koncie bankowym. Wówczas nie przyniosą one bowiem żadnych zysków. Przeciwdziałać temu można właśnie dzięki trzymaniu pieniędzy na koncie oszczędnościowym albo na lokatach. Przecież chodzi o to, by z czegoś, co już posiadamy, uzyskać dwa lub nawet trzy razy tyle. Jeśli chodzi o teorię, to mianem inwestycji określane jest wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości. I tak właśnie należy podchodzić do podejmowanych inwestycji. Czy warto więc odkładać pieniądze na lokacie? Jak najbardziej, o ile nie lubisz dużego ryzyka oraz masz świadomość, tego że pieniądze muszą na siebie pracować. Mam nadzieję, że tym wpisem udowodniłem, że to może się opłacać, zwłaszcza gdy do akcji wkracza procent skumulowany na przestrzeni lat.